Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vinvogni/domains/vinvogni.com.ua/public_html/components/com_k2/models/item.php on line 877
П'ятниця, 16 жовтня 2020 17:43

Високий статус культури – ознака самостійності держави

Додала
Фото з інет-мережі (https://obrazovanie.by/sandakov/ob-iskustve-i-tvorchestve.html) Фото з інет-мережі (https://obrazovanie.by/sandakov/ob-iskustve-i-tvorchestve.html)

«Ми зобов’язані повідомити нашим політикам, що ми хочемо, голосувати проти політиків будь-якої партії, які не розуміють цінності читання у створенні гідних громадян, які не хочуть діяти, щоби зберегти та захистити знання та заохочувати грамотність. Це не питання політики партії. Це загальна справа людства».

Ніл Ґейман

Політика за межами політики

Я завжди вважала себе аполітичною особою. Проте у період Революції Гідності була в рядах тих, хто її підтримав на місцевому та загальному рівні. Як завжди, час розцінить ідеології кожного з нас та виокремить ту, що була, є чи буде національною. Тому не шкодую за «вкинуту трісочку у революційний вогонь». За особисті дії – особиста відповідальність.

Моя аполітичність була присутня й під час роботи журналісткою. Адже будучи представницею «четвертої влади» мала  професійне зобов’язання – тримати нейтральну сторону.

Одного дня, настала мить «до» і «після». Саме, сказавши «так» стала кандидаткою в депутати до Виноградівської міської ради від однієї з політичних сил.

Моя боротьба зумовлена особистим покликанням – змінити життя громади на краще змістовно та суттєво (законними повноваженнями депутата, що наділяє держава).  

Серед пріоритетних напрямків командної роботи  розвитку Виноградівської ОТГ є не тільки  благоустрій та соціальне забезпечення, а й  туристичний та культурний напрямки.

 

Оновити культуру і наповнити її новим сенсом

Виокремити культурні особливості території як цінний набуток громади, як можливість для розвитку літератури,  мистецтва, інтелектуального відпочинку, туризму, ремесел, а отже –  й економіки.

Думаю, вже багато з нас знайомі з визначенням децентралізації – це не тільки про розподіл повноважень, грошей і відповідальності на користь громад, а  про зміну свідомості кожного з нас.

Саме культурний розвиток лягає в основу моєї особистої програми як кандидата в депутати. Утворюючи Виноградівську ОТГ, вважаю, що ми, як громада маємо самостійно долучилися до формування культурної політики поставивши собі за мету – оновити культуру і наповнити її новим сенсом.

Реформи, пов’язані з децентралізацією, є певним викликом для багатьох закладів культури в ОТГ, які мають знайти своє місце, окреслити шляхи подальшого існування та визначити нові напрями і форми надання населенню культурно­мистецьких, інформаційних і дозвіллєвих  послуг.

 

Завдання:

1.    Визначити культурний та ресурсний потенціал Виноградівської ОТГ;

2.    Вивчити запити громадян відносно закладів культури та послуг, що вони надають/можуть надавати;

3.    Визначити  форми подальшого функціонування закладів культури;

4.    Провести капітальні ремонти закладів культури;

5.    Замінити, придбати та відновити матеріально-технічну базу в закладах культури;

6.    Забезпечити заходи з охорони культурної спадщини.

 

Акценти

Найбільш прийнятною формою діяльності закладів культури є культурно­дозвіллєві центри або центри надання культурних послуг.

Важливою складовою інфраструктури ОТГ є бібліотеки, які поступово переходять  від роботи у форматі «книгосховища» до формату «інформаційно­-культурного центру».

 

Про роль публічних бібліотек

На рівні місцевого самоврядування є необхідним оцінити роль публічних бібліотек, як стратегію розвитку культури, орієнтовану на суспільний добробут і прогрес.

Адже саме в бібліотеці мешканці безкоштовно можуть навчатися впродовж усього життя, здобувати і знання, і необхідні навички. Отримувати  доступ до різних джерел достовірної інформації. Розкривати свої таланти, креативністьБібліотека – це  територія співтворення, залучення та порозуміння де ми вчимося бути толерантними, поважати та підтримувати одне одного. Тут народжуються ідеї, пишуться проєкти, проходять палкі дискусії та відзначаються успіхи.

 

За досвідом

За досвідом вдалого переформатування бібліотек в  рамках реформи децентралізації можна звернутись до багатьох ОТГ, як наприклад Тростянецька. Саме Тростянецька публічна бібліотека визнана однією з найкращих на Всеукраїнському рівні. За три роки реформувалася не лише центральна бібліотека а й бібліотеки-філії.

Гарні умови, сучасний інтенрєр, велика кількість нових книжок… зробили бібліотеку одним з найпопулярніших місць дозвілля як для дітей так і для дорослих.

Як реформа самоврядування змінила бібліотечний заклад? Які були труднощі?

Як змінилася бібліотека після того як громада увійшла до ОТГ?

Про все це та багато іншого можна дізнатись перейшовши за посиланням:

https://www.facebook.com/watch/?v=345807276697723

Більше того –  перейняти  досвід роботи бібліотеки в сучасних умовах, як місцевому самоврядуванню так і самим бібліотекарям.

 

Чотири простори бібліотеки: модель діяльності

Окрім того Українською бібліотечною асоціацією розроблений практичний посібник «Чотири простори бібліотеки: модель діяльності».

Впродовж десяти років модель чотирьох просторів широко застосовується
в усьому світі як професійними бібліотекарями, так і архітекторами та дизайнерами
бібліотек. Вона чітко ілюструє як бібліотеки зміщують акценти своєї діяльності з розвитку бібліотечних фондів і колекцій документів до розбудови як простору культурного та літературного досвіду, простору взаємодії різних поколінь, простору співучасті, творчості та інновацій.

 

Велосипед?

Отже, місцевому самоврядуванню не треба  видумовувати велосипед, треба тільки діяти. Адже будь-яка трасформація у будь-якій сфері потребує відповідного фінансового влиття.

«Якщо ви не цінуєте бібліотеки, значить, ви не цінуєте інформацію, культуру чи мудрість» –  знову звертаюсь до слів письменника Ніла Геймана.

Зрештою, аби надалі мати свідомого виборця, треба створити умови для його самореалізації, для реалізації особистості, яка прагне всебічного розвитку й живе не заради того аби їсти…

 

Особиста ініціатива

Я точно знаю, що децентралізація збільшила роль локальної культури у житті кожної громади. Культурні особливості території усе частіше сприймаються як цінний набуток громади, як можливості для розвитку традицій, туризму, ремесел, а отже – і економіки.

Я точно знаю, що бібліотеку можна зробити домом успішних починань та соціальної взаємодії.

Я точно знаю, що згідно до реформи заклади культури і дозвілля такі як бібліотеки, клуби, музеї, будинки культури тощо громада матиме відповідно до своїх потреб та можливостей.

Я точно знаю, що голова та рада ОТГ вирішуватимуть питання їхнього фінансування з бюджету ОТГ. Управління цими закладами та їхня робота буде здійснюватися відповідними відділами ОТГ.

Я точно знаю, що  заклади культури, парки та місця дозвілля можуть створюватися за ініціативи громади.

Я точно знаю, що розвиток Виноградівської ОТГ залежить від нас самих.

 

Громадські та владні  ініціативи

Можливі шляхи розвитку галузі:

1.    загальнодержавні програми розвитку культури;

2.    ­спрямування на розвиток  культури певного відсотку доходів громади;

3.    гранти на культуру від українських інституцій та ЄС;

4.   «Громадський бюджет» (бюджет участі) – частина бюджету ОТГ з якого здійснюється фінансування проектів, поданих безпосередньо мешканцями громади.

 

Замість передвибочних гарантій

Основа культури – в самій людині.

Аби мати свідомого виборця, треба створити умови для його самореалізації, для реалізації особистості, яка прагне всебічного розвитку й живе не заради того аби їсти…

Я вірю в людей, незалежно від вибору.

Бо зрештою, кожен з нас обирає себе. Зібраний образ громади отримає таку владу на яку заслуговує, і тільки так.

Дана  програма кандитата в депутати (в минулому) може стати в нагоді для представників новообраного місцевого самоврядування. Буду рада, якщо Ви звернете увагу, вивчите питання та втілите ідею розвитку культури Виноградівської ОТГ.

Хто я?

Світлана КЕДИК

Маю дві вищі освіти: товарознавець, експерт у митній справі та бібліотекар, документознавець.

Впродовж десятиліття працювала декларантом, бухгалтером, заступником начальника, журналісткою, бібліотекарем. З 2019-го – завідувачка відділу обслуговування Виноградівської центральної районної бібліотеки.

Маю сумісну роботу – присяжна у Виноградівському районному суді. Тобто мене, за потреби, залучають до вирішення певної категорії справ разом із суддею в суді першої інстанції. 

Засновник та редактор діючого культурно-мистецького інтернет-видання «Виноградівські Вогні».

Авторка збірки поезій «Світ Добра» (2012), співавторка поетичної збірки «Трикутник» (2017), збірки есе «Етимологія щастя» (2020), збірки казок для дітей «Зірочка», інших творів та ряду публіцистичних статей опублікованих в місцевих друкованих та мереживних ЗМІ.

Мама та дружина.

 

Вибрана теза

Людина починається з сім’ї. А це в будь-якому розумінні розвиток – побутовий, поведінковий, культурний, освітній, фінансовий…

Давайте вчитись, розвиватись та примножувати культурні набутки разом; робити висновки, ставити цілі й досягати успіху разом. Тоді обов’язково Виноградівська ОТГ буде громадою успішних та щасливих людей.

Високий статус культуриознака самостійності держави.

Світлана КЕДИК

 

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vinvogni/domains/vinvogni.com.ua/public_html/components/com_k2/templates/default/item.php on line 248
Світлана Кедик

Я нестандартна   у творчих особливостях, люблю писати символами, інколи – словами. Можу звісно і знаками, але то не ієрогліфи, а мова Боже Вільної, хто ж мене  тоді зрозуміє? Дуже хочу обійняти Любов’ю весь Всесвіт, отак взяти на руки, як малу дитинку, заколихати, заспівати… і сказати – все у нас буде добре. Живу, радію життю та дарую радість іншим. В 2012 році вийшла друком  книга жіночих одкровень  «Світ Добра». 2013 року «Світ Добра» був інсценізований в рамках творчого вечору.

Свого паперового втілення чекають кілька збірок для дорослих та дітей...

 

 

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Більше постів в категорії « Кров Ти й сам усе знаєш (Миколаю) »