Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vinvogni/domains/vinvogni.com.ua/public_html/components/com_k2/models/item.php on line 877
П'ятниця, 03 травня 2019 14:55

Найміцніший кордон – державна мова

Додала
Найміцніший кордон – державна мова Найміцніший кордон – державна мова

Інновація культурного простору України 21 століття знаходить відгук на теренах Виноградівщини. Адже в рамках програми «Створюємо інноваційний культурний продукт» від  «Українського культурного фонду»   Виноградівська центральна районна бібліотека  впроваджує  проект «Найміцніший кордон – державна мова». Власне, 3  травня 2019-го в читальній залі книгозбірні відбувся презентаційний захід.

Курси  вивчення української мови для юнацтва, ляльковий театр для дітей, розширення  мовно-культурного  простору, інформаційно-просвітницькі заходи   із залученням представників нацменшин 10-ти населених пунктів району… ось орієнтовний перелік  завдань, що поклали перед собою бібліотекарі.

Згідно заявленої мети відвідувачі бібліотеки (представники нацменшин і не тільки)   зможуть отримати об’єктивну та повноцінну інформацію про мовну політику держави. Що в свою чергу, дозволить створити  майданчики  для діалогу, залучивши людей до обговорення важливих суспільних подій регіону та країни. Відповідно –  заохочення їх до вивчення  та спілкування українською мовою.

Механізм втілення даного проекту передбачає створення на базі бібліотек-філій с. Нове Село та  с.Шаланки лялькових театрів «Ластівка» й «Дзвіночок». В них візьмуть участь учні  молодшого та середнього шкільного віку. Лялькові театри під керівництвом працівників базових  бібліотек-філій працюватимуть з травня по жовтень 2019-го.  Відвідуватимуть з виставами  літні  дитячі табори відпочинку, фестивалі, Дні села, виступатимуть у будинках культури, бібліотеках загальноосвітніх школах населених пунктів району, де проживають представники етнічних груп.  Постановки здійснюватимуться українською мовою.

«…Адже  саме така форма навчання мови   вчить і виховує дитину невимушено, м'яко впливаючи на її підсвідомість» – зауважила, в ході презентації,  координатор проекту Катерина Вашкеба.  

Окрім того, на протязі травня-жовтня поточного року, на базі  центральної районної бібліотеки м.Виноградів, бібліотеки-філії смт.Вілок будуть зорганізовані  курси вивчення української мови  для юнаків і юнок  з числа представників національних меншин. Це дозволить молоді безкоштовно отримати не тільки  консультативну допомогу  у володінні української мови,  а й – підготовку до успішної  здачі зовнішнього  незалежного  оцінювання. Навчання здійснюватимуть кваліфіковані викладачі: Осадча Надія Миколаївна  та Бабінцу Аніка Адальбертівна.

Осадча Надія Миколаївна

Бабінцу Аніка Адальбертівна

У партнерстві із представниками влади  та місцевими організаціями бібліотекарі  проведуть ряд інформаційно-просвітницьких заходів: освітні конкурси, віртуальні краєзнавчі екскурси, фестивалі, змагання, концерти, показ документальних і художніх фільмів і ін.  Дійства відбуватимуться у   бібліотеках-філіях з компактним проживанням нацменшин для різних вікових груп: ЦРБ м. Виноградів,  бібліотеки-філії сіл Шаланки, Нове Село, Дюла, Вербовець, Тисобокень, Пийтерфолво, Теково,  Вілок, смт Королево.

Слушно, що у  новостворених Центрах  української культури «Читай українське, слухай українське, дивись українське»  оформлятимуться цикли книжково-ілюстративних виставок  «Найміцніший кордон – державна мова», «Читайте з нами українське», інформаційні стенди… Доповненням до них слугуватимуть   міні-музеї.

Завершальною рискою під інтелектуальною працею у здійсненні проекту стане створення блогу «Українська  як іноземна». Його  контент планують наповнити інтерактивними матеріалами по вивченню української мови, як іноземної призначеними для самостійної роботи та доступними в онлайн-режимі; методичними розробками вчителів-практиків; законодавчими документами про державну мову України…  Інформаційним «підсилювачем» стане  загальнодоступна група  «Говоримо українською» у соціальній мережі  «Фейсбук». Такі дії спрямовані на увагу чисельнішої  аудиторії покликаної до спілкування, вивчення пропозицій, побажань і рекомендацій щодо методики викладання, шляхів покращення української мови серед нацменшин.

«Даний проект є абсолютно аполітичним та покликаний на допомогу пересічному українцю,  незалежно від його етнічного походження,  усвідомити власну громадянську вагомість в державі Україна.  Отже, реалізувати себе як активного учасника у різних сферах суспільного життя: вчитися та розмовляти рідною мовою сповідуючи принцип державної єдності»  – зауважила на завершальній частині презентації координатор проекту  «Найміцніший кордон – державна мова» та директор Виноградівської РЦБС Катерина Вашкеба.

Для поширення   інформаційно- просвітницьких матеріалів планують видати інформаційні буклети на українській та угорській мовах:

·         «Новий закон “Про освіту”. Що він змінює для сіл з угорською мовою навчання?»;   

·         «Літературна мова, суржик і діалект. Чим вони відрізняються?»

·         «У світі фразеологізмів. Порівняння українських і угорських висловів»

·         Вебліографічного списку «Е-мова» (добірка Інтернет-ресурсів з вивчення та удосконалення української мови).

Звісно,  робота бібліотекарів буде розширена представленням віртуальних виставок  «Читай зі мною, читай як я, читай краще мене»; популяризацією української книги; зустрічами з сучасними українськими авторами.

План майбутніх заходів можна відслідковувати на каналі  YouTube, сомережі, блозі та сайті Виноградівської РЦБС.

Світлана КЕДИК


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vinvogni/domains/vinvogni.com.ua/public_html/components/com_k2/templates/default/item.php on line 248
Світлана Кедик

Я нестандартна   у творчих особливостях, люблю писати символами, інколи – словами. Можу звісно і знаками, але то не ієрогліфи, а мова Боже Вільної, хто ж мене  тоді зрозуміє? Дуже хочу обійняти Любов’ю весь Всесвіт, отак взяти на руки, як малу дитинку, заколихати, заспівати… і сказати – все у нас буде добре. Живу, радію життю та дарую радість іншим. В 2012 році вийшла друком  книга жіночих одкровень  «Світ Добра». 2013 року «Світ Добра» був інсценізований в рамках творчого вечору.

Свого паперового втілення чекають кілька збірок для дорослих та дітей...

 

 

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.