Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vinvogni/domains/vinvogni.com.ua/public_html/components/com_k2/models/item.php on line 877
Неділя, 03 травня 2015 00:00

Бюст художника і портрет його внучки

Додала

На передодні зустрічі про яку хочу написати, одна юна особа запропонувала мені подивитися фото будинку в селі Фанчиково, де колись жив місцевий художник, вчитель, спортсмен Степан Кутлан.

Будинок по головній вулиці села ховають густі зарослі дерев та кущів. На фото напівзруйновані фасад, балкон, сходинки. Серед них фото внутрішніх приміщень – розкидані книги, підручники, нотні зошити (хтось чужий погосподарював). В кутку гарна, з білого кахелю піч, на стіні портрет молодої дами, з іншого боку на тумбі гіпсовий бюст.

Споруда збудована в 1932 році і довгий час була окрасою села. Серед інших низеньких, мініатюрних хатинок ця двоповерхова садиба з балконом на південь, в сторону Тиси являла собою райський куточок. Розкішний сад з північної сторони, буяння квітів на клумбах перед будинком, вимощені доріжки, безліч декоративних дерев, кущів – все це створив і доглядав сам художник, Степан Кутлан. Часто тут гостювали відомі на той час художники, засновники Закарпатської школи мистецтв, діячі культури району та області. Серед цієї творчої оази народилася внучка Степана Кутлана – Ельвіра. Її дитинство пройшло в будинку любого дідуся.

З Ельвірою Гудак я познайомилася п`ять років тому, коли шукала матеріал про Степана Кутлана, щоб організувати в селі виставку його робіт. Вона зберігала багато сімейних реліквій сім`ї Кутланів і особисто самого художника і я в цьому переконалася, коли потрапила до неї в гості. Вона з задоволенням прийняла мене в домі у Виноградові, де проживає тепер, показала все, доповнюючи розповіддю, спогадами. Побачені мною книги, документи, вирізки з газет, журналів, картини, палітра, мольберт, пензлі сколихнули мою душу до самих глибин. Все тут мало свою історію. Все, ніби мертве, дихало життям і жило…

Мені вдалося перевезти і зберегти багато особистих речей дідуся, його картини з будинку у Фанчикові, ось лише бюст залишився.

Гіпсове погруддя було зроблене французьким художником, в той час, коли Степан Кутлан перебував Парижі. Це той бюст, що до тепер знаходиться в будинку, де жив сам художник, а портрет на стіні –  портрет шістнадцятирічної Ельвіри Дмитрівни. Ці два експонати до тепер оберігають і дім, і творчу ауру, яку давно залишив за собою художник і, яку до сьогодні старається втримати його спадкоємиця Ельвіра Дмитрівна  Гудак.

 

 На творчу ювілейну зустріч Ельвіри Дмитрівної, що організовувала  Виноградівська районна бібліотека я прийшла з бажанням, як привітати ювілярку, так і показати фото будинку у Фанчикові.

Я б дуже хотіла передати бюст мого дідуся до музею, адже він там надійно збережеться. Так, будинок старий, недоглянутий, може трапитися різне.

Жаль, що така велична споруда, історична пам`ятка, нищиться часом та й зловмисниками, не знайшла гідного власника, заохоченого в тому, щоб реконструювати і дати нове життя частинці історії, яка поруч нас.

Ельвіра Дмитрівна на творчій зустрічі ділилася спогадами, так, ніби з книги читала. Чи то з радістю, чи то з прикрістю миті життя минулого перепліталися з сьогоденням. Незважаючи на життєві негаразди, вона старалася жити так, аби бути гідною свого дідуся – вчителя, наставника, кумира. Завжди обирала ті стежки в житті, що нерозривно були пов`язані з мистецтвом, спортом, вчителюванням. Так, як жив, працював і творив Степан Кутлан. Викладачем французької мови (саме до цієї мови привив любов їй дідусь) відпрацювала 48 років. Має численну плеяду учнів на Закарпатті і за кордоном. Серед них відомі художники, вчителі, науковці. В молоді роки виборювала золоті медалі на обласних змаганнях по киданню ядра, списа, диска. Подумати тільки, такий не жіночий вид спорту! Два роки тому Ельвірі Дмитрівні Гудак присвоєно звання мистецтвознавця. Завдяки її клопіткій роботі Художник Степан Кутлан занесений до енциклопедичного словника НАН України. Зібрані нею матеріали вона склала в декілька брошур:

«Від Фанчикова до Парижа» – про життя і творчість Степана Кутлана;

«Імре Ревес і Виноградів» – про життя відомого угорського художника, що похований у Виноградові;

«Мункачі і Виноградів» – про творчий шлях Міхая Мункачі;

«Митці нашого краю»;

«Фести Арпад і Закарпаття»;

«Різдвяні колядки і віршики».

Інтенсивну творчу діяльність Ельвіра Дмитрівна продовжує і зараз. Вона активна дописувачка районної газети. Завдяки її матеріалам читачі дізнаються багато цікавих фактів про відомих художників і людей краю. Багато цінних речей зі свого дому-музею вона передала до Виноградівського краєзнавчого музею. Вона має чималу колекцію вишитих робіт, виконаних гладдю за власними ескізами, картини олійними фарбами. Вона не уявляє свого життя без того, що вона робить. Це її слід у житті, це її мета і зміст і сила… А для нас – це незвичайний скарб, який прийдеться вивчити і берегти.

 

Валентина Костьо


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vinvogni/domains/vinvogni.com.ua/public_html/components/com_k2/templates/default/item.php on line 248
Валентина Костьо

Малювати почала в 2008 році. Самотужки опанувала техніку живопису. Першими були роботи на склі. Згодом почала малювати на картоні, полотні мастихіном. Працюю в техніці графіки, акварелі, настінного розпису, ілюстрації художніх творів, карикатури, художньої вишивки. Перша персональна виставка відбулася в замку Паланок м.Мукачево в 2009 році; 2010р. – персональна виставка в м.Хуст, галерея «Митець Верховини»; 2012р. – м.Виноградів арт-кафе  «Helena». Брала участь у колективних виставках і мистецьких фестивалях м.Виноградів, м.Ужгород, галерея с.Пийтерфолво Виноградівського району. Дві роботи експонувалися в м.Київ.  У 2009 році написала перші казки і колискові для дітей. У 2011 році вийшла друком перша збірочка поетичних оповідок «Намистинки», яку сама ілюструвала. У 2013 році виходить друком українською та російською мовами збірка казок для дітей «Відчуття щастя». У творчому доробку – поетичні твори, оповідання, гуморески...

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.